BOTULOTOXIN

Je vyrobený z toxínu produkovaného baktériou Clostridium botulinum no na odstránenie vrások sa aplikuje
1000x menšia dávka, ako je dávka toxická. Samotný účinok botulotoxínu spočíva v blokáde nervového
zakončenia, do svalu tak neprichádza nervový vzruch a dôjde k požadovanému svalovému uvoľneniu,
vyhladeniu vrásky a nežiaducej mimiky, tým sa tiež zamedzí ďalšiemu prehlbovaniu vrások. Časom, ale účinok
ustupuje a dochádza k opätovnej inervácie svalu. Účinok je, teda reverzibilný, nie je na stálo.

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY

Najčastejšie použitie a miesta aplikácie

Na odstránenie mimických vrások, Glabela, teda vráska medzi obočím pri koreni nosa, Vrásky v okolí očí, najmä u vonkajších očných kútikov, Možno ho použiť aj na niektoré typy vrások na krku. Dokáže odstrániť aj pomarančovú kožu na brade. V oblasti úst sa používa pri zvýšenej kontrakcii hornej pery a vie zdvihnúť poklesnuté kútiky úst. Možno ho úspešne využiť tiež k úpravám niektorých drobných asymetrií tváre, vie znížiť líniu úsmevu, ktorý odhaľuje ďasná. Na tele je využívaný aj na odstránenie nadmerného potenia, najmä podpazušia, dlaní či chodidiel.

Ako prebieha zákrok?

Jedná sa o ambulantný zákrok, trvajúci 5 - 10 minút. Aplikuje sa tenkou ihlou (tkz. Inzulínkou) pod kožu do príslušnej oblasti. Samotné injekčné podanie nie je výrazne bolestivé, dalo by sa prirovnať k štipnutiu, je však možné ho vykonať aj v miestnom znecitlivení. Ihneď po zákroku môže byť koža v mieste vpichu mierne zdurenia či začervenala, tieto prejavy však po niekoľkých minútach stratia. Ihneď po zákroku je možné sa vrátiť do bežného života. Samotný efekt nastupuje po 48 - 72 hodinách a plne sa rozvinie do 2 - 3 týždňov. Po prvej aplikácii efekt znehybnenia mimických svalov pretrváva cca 3 - 4 mesiace, pri opakovaných aplikáciách sa efekt botulotoxínu predlžuje až na 9 - 12 mesiacov. Čím častejšie sa látka aplikuje, tým dlhšie účinok vydrží.

Pre koho je botulotoxín vhodný?

Botulotoxín je vhodný pre ženy aj mužov od 18 do 65 rokov. Napriek tomu, že štúdie alebo sledovanie o škodlivosti na plod neexistujú, nie je vhodný pri tehotenstve, dojčení ani pri autoimúnnom ochorení.

Po aplikácii botulotoxínu?

Po zákroku by ste si nemali 4 - 6 hodín ľahnúť do vodorovnej polohy a nepredkláňať sa, neodporúča sa dva dni piť alkohol, vykonávať nadmernú fyzickú aktivitu – napríklad cvičiť a ísť do sauny. Dôležité je aj nedotýkať sa ošetrenej oblasti. Zároveň sa odporúča, čo najviac pohybovať ošetrenými svalmi – krčiť čelo, mračiť sa a usmievať sa. Tým bude efekt účinnejší.