LIEČBA AKNÉ
Akné je jedno z najrozšírenejších kožných ochorení. Najčastejšie sa začína prejavovať v období puberty, pretože vtedy nastáva prudké zvýšenie tvorby pohlavných hormónov, a to má za následok zvýšenú tvorbu kožného mazu. Najčastejšie sa akné vyskytuje na miestach, kde je najviac mazových žliaz, a to: na tvári, chrbte a hrudníku. Acne vulgaris postihuje približne 70 až 90 percent všetkých mladistvých. Nie všetky formy si vyžadujú ošetrenie. Približne 10 až 30 percent pacientov však trpí stredne ťažkým až ťažkým výskytom akné, ktoré musia byť bezpodmienečne liečené. Iba tak sa dá zabrániť prípadným dlhým priebehom choroby a neskorším jazvám po akné. Veľmi účinnou novinkou v liečbe akné, je využitie intenzívneho pulzného svetla IPL, pri ktorom dochádza k zníženiu tvorby kožného mazu. IPL pôsobí presne do vrstvy pokožky, kde vznikajú zápalové procesy. Zároveň dochádza k vylepšeniu textúry kože a redukcii rozšírených pórov. Intenzívne pulzné svetlo IPL je najúčinnejšia forma liečby akné. Ošetrenia však musia byť pravidelné, aby sa dosiahol, čo najlepší efekt. Aj, keď liečba musí byť často vykonávaná počas dlhého obdobia a po jej vysadení môže dochádzať k vráteniu sa choroby, aj keď väčšina účinných látok môže byť najskôr spojená s takzvaným prvotným zhoršením ochorenia a pacient musí preukázať trpezlivosť a vysokú dôveru k liečbe: Na liečbu akné sú k dispozícii efektívne metódy a liečba.
V spojení s pravidelným odborným čistením pleti a následnou IPL terapiou dochádza k výraznému zlepšeniu až vymiznutiu akné. Cieľovou skupinou tohto rozpätia sú porfyríny (fotosenzitívne,) ktoré normálne produkujú propionibacterium acne. Propionibacterium acne je typ baktérie, ktorá kolonizuje vnútri tukovej žľazy a upchá ju. Fotochemická reakcia stimulovaná cez porfyríny navodí fotoexcitačný(nabudzujúci) proces a túto baktériu deštruuje.TRI HLAVNÉ DRUHY AKNÉ
TRI HLAVNÉ DRUHY AKNÉ
AKNÉ VULGARIS
Najčastejší druh akné zapríčinený zvýšeným uvoľňovaním testosterónu, zvyčajne v období puberty, v dôsledku čoho ochádza k nadmernej produkcii tukov a podkožného mazu (sébum), tvorenému v podkožných žľazách. V období puberty testosterón taktiež stimuluje tvorbu keratínu, bielkoviny v koži, ktorý blokuje póry. Tento druh sa vyskytuje najmä na tvári, avšak tiež na chrbte, pleciach a hrudi.
AKNÉ CONGLOBATA
Rozvinutejšia a ťažšia forma akné vulgaris, pričom dochádza k tvorbe cýst a vredov z hĺbkových zapálených a hnisajúcich pustulov, ktoré nedokážu svoj obsah vyplaviť na povrch kože, ale namiesto toho infikujú okolité tkanivo.
AKNÉ ROSACEA
Tento stav sa vyskytuje zvyčajne v stredných rokoch, zvyčajne medzi 30 - 40 rokom. Tvár je pokrytá zapálenými vyrážkami podobne ako u akné vulgaris. Tento stav je najviac spôsobený hormonálnou nerovnováhou v období menopauzy, chronickými latentnými plesňovými(parazitárnymi) infekciami, metabolickou nerovnováhou,
tráviacimi ťažkosťami a nedostatkom živín, zvyčajne vitamínov skupiny B.
ČASTO KLADENÉ OTÁZKY